LİNÇİN DİYARBAKIRSPOR HALİ-
Tarih: 02.04.2010 Saat: 12:38
Konu: Kürdistan


Her fırsatta Kürt emekçilerine yönelik uygulana linç bu kez de Diyarbakırspor nezdinde yapılmaya başlandı. Diyarbakırspor’a her maçta adeta linç uygulanıyor ve Kürtler hedef tahtasına oturtuluyor. Diyarbakırspor bir Kürt kentinin  spor kulübü olması nedeniyle, her fırsatta faşist gerici güçler “Kahrolsun PKK, Kahrolsun  Bölücüler” vb. sloganlarıyla Diyarbakırsporlu futbolcuları baskı altına alıp,  taraftarları saldırıya uğruyor.
Bazı spor yazarları ve köşe yazarları, bu linçi meşrulaştırmak için komplo teorileri üretmekten de geri kalmıyor.
Güya, PKK Diyarbakırspor’un 1. Lig’de kalmasını istemiyormuş, eğer Diyarbakırspor başarılı olursa kitleler siyasi mücadeleden futbola kayar ve siyasi mücadele zayıflarmış.. Bu nedenle PKK, bu tür provokasyonlar yaratarak Diyarbakırspor’u 1. Lig’den düşürmek istiyormuş vs. vs...
Bu komplo teorisi o kadar gerçeklerden uzak ki, gerçekler yerine hayali senaryolarla olgular gizlenmeye çalışılıyor. Komplo teorisyenlerine göre, Bursaspor tribünlerinde PKK’lilerin olduğunu iddia ediliyor ve faşist şovenist güçlerin trübün terörü meşrulaştırılmaya çalışılıyor.
 Nitem son olarak İBB ile Diyarbakırspor arasında Olimpiyat Stadı’nda oynan maçın son dakikalarında sahaya atlayanların PKK’li olmadığı biliniyor. Bu gerçeklik ortada durmasına karşın komplo teoricileri faşistlerin ırkçı Kürt düşmanı saldırısını görmeyerek, her şey kolayca PKK’nin üzerine fatura edilmeye çalışılıyor.
İstanbul valisi dahi bu teorilere inanmamış olacak ki, “Hakem maçı bitirmemeliydi, maçın tatil edileceği bir durum yoktu” diyor.
Bursaspor maçındaki saldırılar en çirkini olduğu için Bursaspor maçı daha çok konuşuluyor ama Diyarbakırspor, 1. Lig’in başından bu yana gittiği her şehirde benzeri ırkçı, faşist saldırılara maruz kaldı .  Irkçılar ve faşist güçler tarafından düşman gibi muamele yapıldı bu klüp futbolcularına. Futbol Federasyonu, hakemler aynı kafa ile önyargılı yaklaştı Diyarbakırspor’a.
Komplo teorisyenleri, İBB maçı sırasında Diyarbakırspor taraftarlarının İBB takımını tribüne çağırıp alkışlamasını ve 87 dakika hiçbir kötü tezahürat ya da davranışta bulunmamalarını nasıl açıklıyor acaba?
Bu kaleminde kan ve ırkçılık damlayan yazar çizer takımı, sürekli haksızlığa, saldırıya, aşağılanmaya uğramış bir halkın isyanını, tepkisini neden bir türlü görmek istemiyorlar.


Kürdistan’a giden herkes, “Burası Ankara’dan kopmuş, burada insanlar başka türlü düşünüyor, başka türlü yaşıyor” diyor. Bu tespitleri yapanlar bir gerçeği görüyor ama doğru yorumlayamıyor. Yaşananlar, halklar arasında görünmez ve yıkılmaz duvarların yükseldiği değil, Kürt yoksullarının artık faşist ırkçı, gerici, şoven egemen güçlerle köprülerini attığını, demokratik bir halk iktidara özlemlerini göstermektedir. Kürtler haksızlıklara, milliyetçi baskılara tahammül edemez duruma gelmişlerdir. Haklı olarak İBB maçındaki hakemin, kendilerine karşı, Diyarbakırspor’a karşı önyargılı olduğunu; adil davranmadığını düşünmektedirler. Kendilerine karşı önyargının, faşist şoven ve ırkçı davranışların son bulmasını istemektedirler. Eşit ve saygın kişiler olarak kendilerine davranılmasını talep etmektedirler. Bu davranış, Kürtlerin Türklere düşmanlaştığını değil, tam tersini gösterir. Düşmandan saygı, eşitlikçi davranış beklenmez.
Aslında sahalarda barış, kardeşlik olsun diyerek demagoji yapan burjuva yazar çizer takımı ve futbol federasyonu sahalarda Kürt kendisinin takımı olması nedeniyle Diyarbakırspor’a ırkçı, şoven kampanya ile Kürt emekçilerine yönelik sürdürülen linç kampanyasının futbol sahalarındaki hali olarak kendisini gösteriyor. bir başka şekilde sürdürülmesi manasına gelmektedir.Bu haberin geldigi yer: DHB
http://www.halkinbirligi1.net

Bu haber icin adres:
http://www.halkinbirligi1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2158