GENÇLİK HAREKETİ EMEKÇİ MÜCADELESİYLE BULUŞMALIDIR
Tarih: 02.04.2010 Saat: 12:36
Konu: Gençlik Yıldızı


Geçtiğimiz ay içinde gençler, iki önemli olayın odağında yer aldılar. Aslında fotoğrafa bakmasını bilenler bakımından gençlik iki olayda da politik duruş sergileme ve işçi ve emekçi yığınların sorunlarına sahip çıkma dahası gençlik hareketinin canlanması bakımından iki önemli eyleme imza atmıştı.68 ve 78 gençlik hareketlerinin yığınsal bir coşkuyla kurulu burjuva düzene bir devrimci başkaldırıydı. Gençlik hareketi toplumu dinamik bir gücü olarak grevlerde,direnişlerde devrimci bir itici rol oynuyordu.. faşist 12 Mart ve 12 eylül faşist darbeleri gençlik ile emekçi yığınlar arasındaki bağı kesme için gençliği suçlu ilan ederek adeta potansiyel suçlu ilan etti, gençliği yozlaştırıp sisteme bağlamak için her yolu denedi.
Uzun yıllar gençlik zapt-u rapt altında tutuldu ve toplumsal sorunların gerisine itildi. Ama gelinen durumda gençlik yeniden kendi ve toplumun çözüm bekleyen sorunlarına duyarlı davranıp müdahale ederek üzerindeki atalet ve ölü torağını atmaya çalışıyor ve eskisinden farklı yeni tutumlar geliştiriyorlar.
TEKEL işçilerinin direnişine gençler de, emekçi halkın diğer katmanları gibi destek verdiler. Haberler, İstanbul Çekmeköy’e bağlı Mehmetçik Lisesi’nden 24 öğrencinin, TEKEL direnişine destek verip dayanışma içinde olmaları nedeniyle okuldan uzaklaştırıldığını verdiler. Gençler, kendilerinin yüzlerce derdinden birini gündeme getirmek için değil, TEKEL işçilerinin hak arayışlarını desteklemek için eyleme geçmişlerdi. İşte bu gençliğin işçi mücadelesiyle buluşması bakımından  yeniydi: Gençlerin işçilere destek için eyleme geçmeleri uzun bir aradan sonra yeniydi. ’68 ve 78 gençlik işçilere, köylülere, halka dönmüşlerdi yüzlerini; yanlarına koşmuşlar, eylemlerine katılmışlardı, halka mesaj olmak üzere 15-6 Haziran Büyük işçi Direnişi, Commer’in arabasının yakılması, Değirmendere toprak işgali, Tariş, Çukobirlik vb. direniş ve çok sayıda eylem yapmışlardı;68 ve 78 gençlik mücadelesi nde  işçiler için, işçilerin hak mücadelelerini desteklemek üzere eyleme geçmişlerdi.
  Ama 12 Eylül faşist darbesinden sonrası gençliğin bu türden sınıfla dayanışma eylemlerine yönelimleri geriye düşmüştü. Şimdi yeniden  öğrenciler, eyleme geçen işçiler tarafından harekete geçirildiler. Ve kendilerine destek verdikleri için okullarından atılan öğrencilere TEKEL işçileri sahip çıktı. Gittiler okullarına, okul gösteri alanı oldu. TEKEL bu bakımdan da öğretmeye devam ediyor. Ama öğrenciler de öğrendiklerini gösteriyorlar. CHP Milletvekili Sevigen’i konuşturmayan liseliler, binlercesiyle, okullarına gelen yüzlerce TEKEL işçisine bağırlarını açtılar gençliğin sorunlarının işçi sınıfının sorunlarının çözümüne bağlı olduğunu yeniden hatırladılar.

Ve ikincisi Ankara’da ODTÜ ve diğer üniversitelerden gençler, kendi sorunları da olan Ankaralı emekçilerin ulaşım sorununu sahiplendiler. Danıştay’ın fahiş zam kararını bozmasının ardından Ankaralıya karşı taşıma boykotu yapan AKP’li belediye ve özel otobüs sahiplerinin kangren hale getirdikleri ulaşım sorunu, gençler tarafından gündeme taşındı. Elbette ulaşım sorunu  sadece gençlerin kendi dertleri değildi. Tüm işçi ve emekçi halkın derdiydi. Ve üniversiteli gençler, halkın ulaşım hakkı talebiyle harekete geçtiler.
Ankara Belediyesi’nin ardından Başbakan da, halkın ulaşım hakkını gözeteceğine gençleri hedefe koydu. Parasız ulaşım talep ettikleri için “komünistler” diye suçladı. Oysa ulaşım “hizmeti”nin paralı olmasının tek anlamı, kendisini ve yandaşlarını zengin eden belediyenin kaynaklarının çarçur edilişini halka fatura etmesiydi.
Gençler yine ‘68’deki gibi halktan kopuk “küçük gruplar” olarak mı mücadele eğilimi göstermektedirler, halkın “yerine” kendilerini koymuş, halk “adına” mı hareket etmektedirler? Her girişimciliğin, her inisiyatif almanın “kopukluk” ve “adına” hareket etmek olarak anlaşılamayacağı açıktır. Tersine; gençlerin açtıkları yoldan halkın yürümesi, bilet kullanmadan geçilen metro turnikeleri ve otobüs kapılarından herkesin geçmesi, talebin yakıcılığı kadar tutumun halkçılığının da kanıtıdır. Buradan ilerlemek ve gençliğin emekçi kitler eylemleriyle mücadele birliğinin sağlanması yönünde çalışmaların yoğunlaşması gerekiyor.Bu haberin geldigi yer: DHB
http://www.halkinbirligi1.net

Bu haber icin adres:
http://www.halkinbirligi1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2156