ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL TÜRKİYE ZİYARETİNDE ELİ BOŞ DÖNMEDİ
Tarih: 02.04.2010 Saat: 12:29
Konu: Dış Politika


AB’nin en büyüklerinden olan Almanya başbakanı Merkel iki günlük Türkiye ziyaretinde sahte barış güvercini içinden, yoksulluk, sefalet ve kriz içinde işsizlikle boğuşan Türkiye'ye 56 milyon euroluk tank satışı sözleşmesi çıktı. Merke3 milyon Türkiyeli göçmen emekçinin yaşadığı  Almanya da Merkel’in ziyareti önem taşıyordu. Ama kimin için önemliydi.  Kuşku yok ki sermaye’ve AKP hükümeti için.  Yığınla çözüm bekleyen göçmenlerin sorunlarıyla uğraşmayan AKP hükümeti Türkçe lise açılması tartışmasını ve vizenin  aşağıya çekilmesi üzerinde yoğunlaşırken, aslında Merkel’in  tank anlaşması  için geldiği ve  anlaşmayı yaparak döndüğünü söylemek yerinde olacaktır.
Çünkü Almanya başbakanı Merkel Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasına sıcak bakmıyor. Bu konuda TC devleti ile  Almanya başbakanı  arasında ciddi görüş ayrılıkları olduğu biliyor. Bu ziyarette bu konu hemen hiç tartışma gündemine bile gelmemiştir. Yine göçmen emekçilerinin aile birleşiminden  çalışma koşullarına kadar bir çok alanda sorunlarıyla ilgilenmeyen AKP hükümetinin Türkçe lise vb. tartışmasını öne çıkartması, çözüm bekleyen sorunlardan ne kadar uzak durduğunu gösteriyor.
Hatırlanacağı üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'ye geldiğinde Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir barış güvercini getirmişti. Ancak Türkiye'ye milyonlarca Euro’luk Leopard savaş tankı alım sözleşmesi anlaşması kaldı akıllarda.. 'Almanya; Türkiye ve Yunanistan'a silah satmasın' önerisinde bulunan AKP yetkililerinin açıklamalarının bu sözleşmeyle Almanya'dan en çok silah alan Türkiye rekorunu büyütmeye de devam edeceğini gösterdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri Almanya'dan aldığı 300 milyon Euro’luk Leopard II A4 tanka tanesi 1 milyon Euro’dan 56 adet daha ekleyecek. Tank alım sözleşmesinin Nisan ayı içinde imzalanması bekleniyor.
Öte yandan Devlet Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış International Herald Tribune'un önceki günkü sayısındaki demecinde, Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik felaketten kurtulması ve bölgesel gerginliğin düşürülmesine yardım etmek için, Yunanistan'ın savunma harcamalarını kısması ve dondurması halinde Türkiye'nin buna karşılık vereceğini belirtmişti. Bağış "Yunanistan'a bu zor durumunda yardım etmek isteyen ülkeler, aynı zamanda bu ülkeye silah satmak istiyor. Dünyada, özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında silah harcamalarını kısmanın zamanı geldi. Türkiye'nin de Yunanistan'ın da Alman ve Fransız denizaltısına ihtiyacı yok" demişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti sırasında hükümetten gelen bu açıklamalar, dikkatlerin iki ülke arasındaki savunma alımlarına çevrilmesine neden oldu.
İsveç merkezli SIPRI Barış Araştırmaları Merkezi dünya silah ihracatında 3. sırada bulunan Almanya'nın en büyük müşterisinin Türkiye olduğunu açıklamıştı. İkinci sırada ise Almanya'nın silah alımı karşısında yardım edeceğini açıkladığı ve son zamanlarda iflas etme riskiyle yüz yüze olan Yunanistan bulunuyor.


SIPRI verilerine göre, 2005-2009 döneminde Türkiye Almanya'dan -1990'a endeksli fiyatlarla- toplam 1,736 milyar dolarlık, Yunanistan da 1,611 milyar dolarlık silah ithal etti.2009'da Almanya'dan Türkiye 185, Yunanistan 287 milyon dolarlık silah aldı.
Türkiye'nin Almanya'dan milyarlarca euro bedelle aldığı bazı silah sistemleri şöyle:
- 300 adet Leopard tankı ,-298 adet Leopard II A4 tankı , 30 adet RF - 4 keşif uçağı , 300 adet 6x6 zırhlı personel taşıyıcı BTR - 60 , Çok sayıda, G-3, Kaleşnikof, RPG - 7 roketatar, bunların mühimmatı ve termal kamera sistemleri
TSK'nın Deniz Kuvvetleri de birçok savaş malzemesini Almanya'dan alındı. Halen projesi süren 3 milyar euroluk 6 adet 'Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli Denizaltı' ihalesi de Almanlar'da bulunuyor. Almanlar'dan alınan diğer deniz unsurları ise 8 fırkateyn, 6 Ay sınıfı, 8 Preveze ve 2 de Gür sınıfı denizaltı. 4 Doğan, 4 Rüzgar, 2 Karayel, 9 Kılıç sınıfı hücumbot. 6 adet A sınıfı mayın avlama gemisi.
Almanya devlet başkanını Türkiye’ye ne için geldiğini göstermelik açıklamalar vb . bir yana  yapılan askeri anlaşmalar daha açıkça ortaya koyuyor.

Bu haberin geldigi yer: DHB
http://www.halkinbirligi1.net

Bu haber icin adres:
http://www.halkinbirligi1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2151