AFGANİSTANDA ÖNCE KATLEDİYOR SONRA PARA ÖDÜYORLAR 
Tarih: 10.03.2010 Saat: 13:24
Konu: Dış Politika


ABD emperyalizmi ve batılı emperyalist ittifak güçleri 8 yıldır  işgal altında tutulduğu Afganistan da bataklık içinde yüzüyor.. haksız işgale karşı  Afganistan’da direniş yayılıp gelişiyor ve işgalci güçler ve uşakları daha çok insan katlederek ayakta kalmaya çalışıyor. ABD emperyalizmi Afganistan’da her geçen gün daha da zorlanıyor ve ittifakları birer birer Afganistan batağında kaçıyor. ABD emperyalizmi ise daha çok asker, silah aktararak Afganistan batağında son perdeyi oynuyor.  
Savaşlar artık özelleştiriliyor. Ordular yerine savaşı özel güvenlik şirketleri yüklü paralar karşılığı paralı askerler vasıtasıyla yürüyor. Irakta uygulamaya konulan savaşın özelleştirilmesi Afganistan'da pratiğe sürülüyor. Nitekim paralı askerlerin “yanlışlıkla” katlettiği sivillerin hayat bedelini paraya tahvil etti.
Irak işgalinin başını çektiği 'savaşın özelleştirilmesine' özel güvenlik şirketleri, büyük ihaleler, iliştirilmiş medya ayaklarının katılımıyla yeni bir savaş tasarımı kurulmuştu.
Savaşın  ahlaki kodlardan ve insanlık suçlarından arındırılmış bu 'temiz' modelinin içerdiği 'ekonomik dinamizmle' işgaller ve savaşlar 21. yüzyıla yakışan bir ekonomik etkinlik kazandı. Maliyet ve karlılık hesaplarına bağlı olarak bazı savaş hizmetleri taşeronlaştırılırken yerel sivil zayiat içinde mütevazı bir meblağda karar kılındı.        
Afganistan'da sekiz yıldır 'terörle savaşan!' ABD ve müttefikleri operasyonlarda 'kazara!' öldürdükleri sivil başına artık 1500- 2000 dolar ödeyecekler.
Uzuv kaybına uğrayıp yaralananlara 600-1500, araç imhası 500-2500, tarla zararı ise 50-250 dolara tarifelendirildi. Militarizmin 30 yıldır sürek avına çıktığı Afganlıların çocuk, yetişkin fark etmeyen ölümleri için bundan sonra bu rayiç geçerli olacak.
Emperyalist savaş ağaları,  kendi ahlakını dolar üzerinden 'aklarken!', öldürülen masum insanların hayatlarının 'tutarı' onları bombalayarak öldüren pilotsuz savaş uçağının maliyetine ulaşmıyor.
Afganistan'da ABD ve NATO  güçlerinin Taliban'a karşı başlattığı 'Müşterek Operasyonunda' NATO kuvvetleri Taliban militanları olduğu araç konvoyuna hava saldırısında bulundu. Ama araçlarda Taliban yoktu siviller vardı, 33 sivil hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.
NATO'nun yaptığı yanlışlığın maliyet faturası yüklü tutmamıştı.
Bu tip kazaları öngören tarife, 33 kişinin hayatlarını 1500-2000 dolardan tazmin edecekti.
Geçen günlerde Marjah'ta NATO birlikleri, yine yanlışlıkla roket saldırısında bulunduğu bir evde 11 kişinin ölümüne sebep olmuştu.
Aralık ayında da aynı aileden 8 erkek çocuğu öldürülmüştü...
İnsansız savaş silahlarına erişen 'teknoloji' bu silahlarla en kısa sürede en fazla sayıda insan ölümü skoruyla böbürleniyor. 
Bu silahların başında da Amerikan ordusunun Afganistan ve Irak işgallerinde kullandığı 'insansız ölüm makinesi' Predatör geliyor. Savaş teknolojisinin bu gelişmiş silahın üretimi için her yıl 3 milyar dolar harcanıyor.
Afganistan'da yaklaşık 200 adet Predatör'ün pilotları, savaş bölgesine 17 bin km uzaktaki üslerindeki ekranlardan uçağın kamerasının çektiği görüntüleri canlı izliyorlar.
Genellikle istihbarat uçuşları yapan Predatör pilotları operasyon emri gelince hedefin üzerine 508 kiloluk bombaları bırakmak için düğmeye basıp daha sonra da çevreye saçılan ceset parçalarından kaç kişinin öldüğünü yüksek zoom kamerayla tespit ediyorlar. Predatörlerin tanesi 4.5 milyon dolar ve digital ekranının önündeki insanlara sivrisinek muamelesi çekmekle maruf.    


İnsansız ölüm makineleri, sivil katliamlar, paralı askerler, ölen sivil başına ödenecek 1500 dolar, işgal edilmiş ülkelerdeki enerji rezervlerinin  toplamı bu küresel paylaşım savaşının insani ve ekonomik bilançosunu veriyor...
İşgalci yayılmacı emperyalist güç, büyük yatırımlar yapılan petrol rafinerileri, enerji nakil hatları ve işbirlikçi yerel siyasetçilerin güvenlik ve korumasına milyar dolarlar veriyor.
Irak savaşında özel güvenlik şirketlerine ödenen para tam 28 milyar dolar. Irak'ta 1,5 milyon sivili kapsamayan ölüm parası müttefikleri bayağı kara geçirdiği kesin...   
Emperyalizmin savaşla olan kan kardeşliği, teknolojinin de katkısıyla dünyanın çekim merkezlerine yerleşip en yüksek karlılığın tepesine oturuyor.
 Afganistan da emperyalizmin modern toplum yaratma ve insana değer verme ahlaki yada ahlaksızlığı, bir insanın canına verilen 1500-2000 fiyat gösteriyor.. Emperyalizm var olduğu sürece  savaşların, yıkımların ve katliamların kaçınılmaz olduğunu unutmayarak davranmak ve emperyalizmi tarihin çöplüğüne atmak için daha örgütlü ve bilinçli bir savaşım içine girişmek gerekiyor.Bu haberin geldigi yer: DHB
http://www.halkinbirligi1.net

Bu haber icin adres:
http://www.halkinbirligi1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2114