TÜTÜN İŞÇİSİNDEN ESİRGENEN YERLİ VE YABANCI TEKELLERE AKITILIYOR
Tarih: 16.02.2010 Saat: 16:31
Konu: İşçi Memur


AKP hükümeti her fırsatta işçilere ve emekçilere hak aradıkları için saldırıyor. Hükümette, Başbakan’ın ağzının içine bakan, o ne söylerse, ben de cilalayarak söyleyeyim ve takdir toplayayım diyen yalakalar oldukça fazla. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bunlardan biri. Bir garip adem Şimşek. Her fırsatta yoksul geçmişini hatırlatıyor. Batman’ın Gercüş köyünden, basamakları dişiyle tırnağıyla tırmanıp bulunduğu yere geldiğini anlatırken, bu öyküyü niye bu kadar sık tekrarladığı, ne amaçla yaptığı pek anlaşılmıyor. Ama, içinden geldiği yoksullara bu kadar yabancılaşıp düşman olması ve sermayeye uşaklıkta sınır tanımaz bir aymazlık içinde hareket etmesi dikkat çekiyor. Geçmişiyle hesaplaşırken yoksulluğu yaratan şartlara değil, içinden geldiği yoksullara tahammülsüz hale gelmiş. Acaba neden? Her fırsatta, inatla, ücretlerin yüksek olduğundan şikâyet ediyor, işçilerin taleplerinden çok rahatsız. Yoksullarla didişiyor. Ruhunda kim bilir ne fırtınalar esiyor, halk düşmanlığı yapmada.
Şimşek, Ankara’da 43 gündür süren tütün işçilerinin eylemine yönelik olarak “Eğer hükümetin bir hatası varsa, o da merhametli olunmasıdır. Özelleştirme sonrasında ortaya çıkan, açıkta kalan işçilere merhamet göstermesidir” demiş ve eklemiş; “Vatandaşın parasını çarçur etme gibi bir lüksümüz yok. Vatandaştan aldığımız vergileri yerinde kullanmamız gerekiyor”. Hak mücadelesi içinde olanlara, “merhamet” gibi aşağılayıcı bir duygu ile yaklaşanlar kervanına böylece bu hazret de katılmış bulunuyor. Özelleştirme İdaresi, 17 Ocak tarihli açıklamasında, satılan sigara fabrikaları ile kapatılan TEKEL birimlerinden kalan işçi sayısını, 8 bin 364 bunların aylık ücret maliyetinin de 26 milyon TL olduğunu bildiriyor. Bu, yılda 312 milyon TL bir maliyet demek. Peki bu maliyeti, taşınmaz yük gören hükümet, acaba nerelere, ne paralar harcıyor ?


Toplamı 267 milyar TL’yi bulmuş harcamalardan, devletin 2.5 milyon dolayındaki memuruna ödediği meblağ, 55 milyar TL. Yani bütçenin beşte birinden biraz fazla... Ama, yerli ve yabancı rantiyeye saçtığı faiz kamu çalışanına ödenene, neredeyse eşit; 53 milyar TL. Vergiyi çarçur etmediklerini söyleyenleri, terazinin sadece faiz-maaş kefeleriyle değerlendirebilirsiniz. Neoliberal hükümetin, hizmet alımlarıyla müteahhitlere aktardıkları ne kadar dersiniz? 13 milyar TL. Yani her 100 TL’lik bütçe harcamasının 5 TL’si… Top-tüfek, biber gazı, cop, mermi vb. alımları için harcama ne kadar? 4 milyar TL’nin üstünde.
Peki birtakım danışmanlık firmalarına, kişilere, akıl soruyoruz diye ödenen para ne kadar ? 2.6 milyar TL!... Çoğu, Ankara’daki üst bürokrasiye lüks makam binalarının alımları, bakımı için yapılan harcamalar 3 milyar TL’nin üstünde.
Sadece Savunma Sanayii Fonu’na ayrılan para, 2 milyar TL’ye yaklaşıyor. Bakan Şimşek, gariban tütün işçisine ödenenleri çok görüyor ama, gizli hizmet gideri olarak vatandaşın vergilerinden harcattığı para 624 milyon TL’ye yakın. İstihbarat personeline harcanan para da 350 milyon TL, Köy korucularına yıllık 372 milyon TL saçılmış… Yani tütün işçilerine ödenenin 60 milyon TL fazlası… Eş-dost kapitalizmi için kullanılan kamu bankalarına aktarılan görev zararı tutarı 1 milyar TL’yi bulmuş. Aralarında IMF, Dünya Bankası’nın da olduğu uluslararası kuruluşlara vatandaşın vergisinden 350 milyon TL’ye yakın harcanmış. Büro tefrişatı için de 206 milyon TL gitmiş bütçeden… Siyasi partilere bütçeden aktarılan kaynak tek başına 200 milyon TL’ye yaklaşıyor. Bir kısmı zırhlı makam otomobilleri için olmak üzere, 152 milyon TL de bir yılda otomobil alımına harcanmış.
Tüm bu harcamalara vergi yetmediği için 52 milyar TL açık verdi 2009 bütçesi. Her açık, borçlanma, o da rantiyelere yeni kaynak akışı demek. Tütün, itfaiye, demiryolu işçisinden esirgediğinizi yerli ve yabancı  rantiyeye akıtan AKP hükümeti, çalışmadan ücret alıyorlar yalanıyla gerçekleri çarpıtmaya çalışıyor. Ama gerçekler AKP hükümetinin yalanlarını gizlemeye yetmiyor.Bu haberin geldigi yer: DHB
http://www.halkinbirligi1.net

Bu haber icin adres:
http://www.halkinbirligi1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2086