DHB ARŞİV SİTESİ
Ana Menü
Anket
İŞTE AKP’NİN TEKEL DİRENİŞİ DÜŞMANLIĞI 1 NİSAN EYLEMİNE POLİS BARİKATI
Haberler
Aylardan bu yana özlük hakları için mücadelede eden Tekel işçileri 1 günlük eylem için 1 Nisanda Ankara’ya geldiler. Ne ki, Tekel direnişinden öcü gibi korkan AKP hükümeti, işçilerin  ve devrimci, demokrat ,ilerici güçlerin eylemini önlemek için otobüslerin Ankara’ya girmesini engelleyerek, her yerde polis barikatı kurdurarak, işçilerin eylemini önlemeye ve emekçilerin alanlarda seslerini yükseltmelerini darbelemeye çalıştı. Önce Ankara Valiliği Tekel işçilerinin 1 Nisanda Ankara da Türk-İş önünde buluşarak 4-C dayatmasına ve haklarının gaspına karşı seslerini yükseltmek ve hükümete seslerini duyurmak eylemini yasadığı ilan etti ve ardından AKP hükümeti, Ankara’yı polis ablukasına çevirdi. Başbakan Erdoğan, tekel direnişine düşmanlığını, bunların işi Ankara da nedir, bunlar işçi değil olay çıkartmayı amaçlayan belli bir kesimdir” diyerek, işçilerin emekçilerle buluşmasında ne kadar korktuğunu dillendiriyordu.
 Sabah saatlerinden itibaren Türk-İş Genel Merkezi’ni ablukaya alan Ankara polisi, Tuna Caddesi’nde toplanan işçiler ile siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve devrimci-demokrat çevrelerin yürüyüşünü engelledi ve işçileri ve destekçilerinin bir araya gelmesini önledi.  Sakarya caddesine zorlayarak çıkan işçilere polis gazla saldırdı. Yine Kızılay’a çıkmaya çalışan işçilere, emekçilere ve devrimcilere polis saldırmaktan ve onlarcasını yaralamaktan geri durmadı. “Ölmek var dönmek yok” diyen işçiler, Türk-İş Genel Merkezi önüne kurulan barikatın kaldırılmasını istiyor. Polis, KESK üyelerine gaz bombasıyla saldırdı..
Değişik alanlarda gelip oturma eylemi yapan işçiler, her fırsatta polis barikatını aşmak için  hamle yaptılar. Ama güçlerin parçalanmış olması ve hamlelerin polis barikatlarını aşmasını sağlayamadılar. Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün tutumunu protesto eden TEKEL işçileri sık sık “Ölmek var, dönmek yok”, “Biz haklıyız, biz kazanacağız”, “Her yer TEKEL her yer direniş”, “Ücretli köle olmayacağız” sloganları atıyor.
İşçilerin bekleyişi sürerken, Tuna Caddesi’ne gelen çeşitli partilerden milletvekilleri Türk-İş yönetimi ile görüşmek için konfederasyon binasına geçti. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun İçişleri Bakanı Beşir Atalay görüştüğü ama sonuç hiçti.
KESK’e bağlı sendikalar da işçilerin direnişine destek verdiler. Tuna Caddesi’ne gelen KESK Genel Başkanı Sami Evren, barikat önünde bekleyen işçileri selamlayan bir konuşma yaptı. TEKEL işçilerinin taleplerinde haklı olduğunu ifade eden Evren, engellemelerin mücadelelerini engelleyemeyeceğini dile getirdi.
Karşılaştıkları duruma iliştin tepkilerini dile getiren TEKEL işçileri demokratik haklarını kullanmalarının engellenmesine tepki gösterdi. “100 metre ilerideki sendika binamıza neden gidemiyoruz?” diye soran işçiler, Abdi İpekçi Parkı’na geçmediler.


Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanarak TEKEL işçilerinin yanına yürüyüş düzenleyen KESK üyelerine polis saldırdı. Mithatpaşa köprüsü yakınlarında önleri barikat ile kesilen emekçi memurlar yürüyüşlerini sürdürmek istedi. Çevik kuvvet ekipleri gaz bombaları ile KESK üyelerini dağıtmak için saldırdı. Yine işçiler ve destekçisi emekçiler Sakarya caddesinde Kızılay’a yürümek isterken polisin şiddetli saldırınsa maruz kaldı ve onlarca kişi yaralandı. 2 Nisan sabahı da polis barikatları sürdü ve işçiler değişik alanlarda toplanarak Türk-İş önünde birleşmeye çalıştılar ama işçi ve emekçilerin her hamlesi polis barikatı ve saldırısı nedeniyle işçiler ve emekçilerin Türk-İş önünde bileşerek eyleme geçmeleri engellendi. TEK GIDA-İş başkanı Mustafa Türkeli   saat 10’de basın açıklaması yapması ve bundan sonrası eylem takviminin açıklamasının ardından  1 Nisan eylemi için Ankara’ya gelen Tekel işçilileri ve destekçi güçler dağıldılar. Türk-İş’in açıkladığı yeni eylem  planı:, 26 Mayıs'ta tüm konfederasyonlarla hayatı durdurma eylemi yapacak, 3 Haziran'da 3 günlüğüne, 4 Temmuz'da 4 günlüğüne ve 2 Ağustos ayında ise çoluk çocuk bir daha gitmemek üzere Ankara'ya gelinecek. Aslında eylemde sendika ağaları bilinen uzlaşmacı ve frenleme uğursuz rollerini oynayarak, işçi ve emekçilerin tepkisinin daha güçlü eylemlere dönüşmesini engellediler. Dört ay sonraya eylem kararı açıklayarak Tekel işçilerinin direnişinin emekçileri harekete geçirmede öncülük rolü oynamasından korktular.
Dahası tekel işçilerin haklı eyleminden korkan AKP hükümeti, işçi ve emekçilerin eylemini engellemek için her türlü kirli yöntem devreye soktu. Ne ki hangi önlem alınırsa alınsın, Tekel işçilerinin direnişi, hem AKP'nin sahte demokratikleşiyoruz yüzünü açığa serecek ve hem de haklarını ancak örgütlü mücadeleyle başarıya taşınacağını ortaya koydu. Faşist diktatörlük ve halk düşmanı AKP’nin korkusu da burada kaynaklanmaktadır.

 
İlgili Bağlantılar
Haber Puanlama
Seçenekler
İlgili Konular

Haberler

Üzgünüm, bu yazı için yorumlar aktif değil.
 
PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.07 Saniye