DHB ARŞİV SİTESİ
Ana Menü
Anket
SIRADA ÇOCUK AÇILIMI VAR
Gençlik Yıldızı
AKP hükümeti Açılımlarla yığınları ne kadar demokrat olduğu yönde aldatarak yedeklemek istiyor. Duvara çarpan Kürt, Alevi, Ermeni açılımının ardından çocuk açılımı  geliyor.
 Aile ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu; kısacası devlet ve hükümet, Çocuk Hakları Kongresi düzenleniyor.
Baklava çalan çocuklara, taş atan çocuklara ağır  hapis cezası veren devlet, kirli savaş boyunca Kürt çocuklarına vahşet uygulayan, kolunu kırıp, bedenine onlarca kurşun sıkan, zindanlara kapatan,ağrı cezalara çarptıran  devlet; çocukların satılması, kaçırılması, cinsel tacize uğraması, ucuz işgücü olarak sömürülmesi konularında kılını kıpırdatmayan devlet; her yıl 23 Nisan Çocuk bayramında bilinenleri tekrarlayan nutuklar dışında çocukları insan yerine bile koymayan devlet, ne oldu da, birden çocuk hakları savunuculuğuna soyunmaya başladı? Çocuk hakları kongresi, 2010′un Çocuk Yılı olarak kutlanması vb.
Çocuklara karşı tutumuyla, toplumun tüm kesimlerinin tepkisini toplayan; dünya çapında kara listeye alınan; sokakta, okulda, işletmede, çocuklara yönelik faşist, şoven, bastırmacı geleneksel tutum ve ilişkileri, sermayenin gelişen ihtiyaçlarıyla uyumlu olması için devlet, bu konuda da göstermelik toplantılar düzenleyerek, “ çocuk açılımı” na yöneliyor
 Bilindiği üzere Türkiye’de, resmi rakamlarla, 3 milyon 850 bin çocuk, en sağlıksız koşullarda, uzun iş saatleri boyunca amansızca çalıştırılıp sömürülüyor. Bunların 511′i 6-14 yaş grubunda. 6-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 58′i tarımda, yüzde 22’si sanayide, yüzde 10′u ticarette, yüzde 10′u hizmet sektöründe çalıştırılıyor.
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından düzenlenen “Çocuk ve Genç İşçiler İşgücü” anketine göre (2008), çocuk ve genç işçilerin yüzde 85′i ilk işe alındıklarında sağlık kontrolünden geçirilmiyor, yüze 62’si 14, yüzde 38′i 9 saat çalıştırılıyor; ancak verilen yemek arasında dinlenme fırsatı bulabiliyorlar, 16 yaş altı çocukların yüzde 85′i, 16 yaş üstü çocukların yüzde 52’sinin sigortası yapılmamış, genç işçilerin yüzde 64′ünün, çocukların ise yüzde 73′ünün iş sözleşmesi yok; yüzde 35′i asgari ücretin altında ücret alıyor; yüzde 79′unun ailesi yoksul; 12-16 yaş grubundakilerin yüzde 58′i, 16-18 yaş grubunun yüzde 42’si eğitime devam etmiyor; çocuklar 24 saatlerini atelye’de geçirerek köle gibi çalıştırılıyorlar; taşların üzerine kauçuk parçaları sererek yatıyorlar…


“Çocuk açılımı”, çocuklar üzerindeki ayyuka çıkan kaba baskılamayı cilalayacak, çocuk çalıştırmanın, fuhuşunun vb. önceden beridir yasak olmasına karşın, bu yasaların kağıt üzerinde kaldığı gibi, yeni yasa ve hakları ilan ederek; onları kapitalist sömürü ve egemenlik çarkları içinde fütursuzca öğütmeyi hedefliyor.
Burjuvazi bugün, sanki çocuklara yönelik faşist baskı, şiddet ve sömürünün bugüne kadarki planlayıcısı, örgütleyicisi kendisi değilmişçesine ortaya çıkıp, çocuk haklarından söz edebiliyor! Sosyal güvenlikten sağlığa, eğitime dek çocukların tüm bir geleceğini yok eden devlet tarafından, şimdi çocuk hakları ve açılımından bahsediliyor. AKP hükümeti yığınları aldatmak için her yolu deniyor. Ama patronların ihtiyaçlarını karşılamayı amaç edinen AKP hükümetinde Çocuk Açılımında çocukların yaşamlarını kolaylaştırma, küçük yaşta çalışmaların yasaklanması, 8 yıllık eğitim hakkında yararlanması vb. beklemek gerçekçi bir beklenti  olmayacaktır.

 
İlgili Bağlantılar
Haber Puanlama
Seçenekler
İlgili Konular

Gençlik Yıldızı

Üzgünüm, bu yazı için yorumlar aktif değil.
 
PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye