DHB ARŞİV SİTESİ
Ana Menü
Anket
AKP HÜKÜMETİ EMEKÇİLERE KAŞIKLA VERDİĞİNİ KEPÇEYLE GERİ ALIYOR
İşçi Memur
Açlık sınırı 812 liraya yükseldi. Merkez Bankası, 2010 enflasyon tahminini yükseltti. Ücret ve maaşlardaki artışlar eridi. Nüfus hızla artıyor, işsizlik kol geziyor.
Türk-İş, ocak ayında açlık sınırının 812 TL, yoksulluk sınırının ise 2 bin 644 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Asgari ücret ise 577 TL. AKP hükümeti bitmek bilmeyen yeni zamlar ve vergilerle işçilere ve emekçilere verdiği ücret artışını, kepçeyle geri aldı.
Nitekim Türk-İş, yeni yılda yapılan zamlara ve enflasyon oranlarına dikkat çekerek, çalışanların ücretlerine yapılan artışın zamlarla geri alındığını belirtti.
Türk-İş’in hazırladığı Ocak 2010 açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için Ocak 2010 ayı itibariyle en az 812 liraya ihtiyacı olduğunu ortaya koyan Türk-İş’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sadece gıda harcaması için altı ay öncesine göre 74 lira daha fazla harcama yapılması gerekmektedir” denildi. Gıda harcamalarının dışında, insanların giyim, konut, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi diğer zorunlu harcamaları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, 2010 yılının ilk ayında “insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi için” en az 2 bin 644 liraya ihtiyaç olduğu kaydedildi. Ücret-maaş artışlarına yapıla cüzi artışlar, peş peşe yapılan yeni  zamlarla bir bir geri alındığına vurgu yapılan açıklamada, emekçilere “kaşıkla verilip kepçeyle alınan” bir ücret politikasının reva görüldüğü dile getirildi. Açlık ve yoksulluk sınırıyla birlikte gıda ürünleri artışlarına da dikkat çekilen açıklamada, süt, yoğurt ve peynir grubundaki bütün ürünlerin fiyatlarının Ocak 2010 itibariyle arttığı ifade edildi. Et ve balık fiyatlarında genel bir artış olduğu vurgulanan açıklamada, “Özellikle ocak ayının son haftasında havaların soğumasıyla birlikte meyve-sebze fiyatlarındaki artış mutfak harcamasını olumsuz etkiledi” denildi. Açıklamada ayrıca, ortalama meyve fiyat artışının 3.2 olarak gerçekleştiği bildirildi.
MERKEZ Bankası, enflasyon hedefini sigara, alkol ve petrol ürünlerindeki ÖTV artışları ve petrol fiyatlarındaki yükselişine bağlı olarak yukarı yönlü güncelledi. Merkez Bankası 2010 enflasyon tahminini yüzde 6.9’a yükseltti. Memur maaşlarındaki yüzde 2.5 + 2.5 oranındaki artışları enflasyonla savunan hükümetin Merkez Bankası’nın yeni öngörüsü üzerine her hangi bir açıklama yapmamsıda AKP hükümetinin halk düşmanı politikalarını orta koyuyor. Dahası enflasyon artıp, yoksulluk derinleşirken işçilerin ve emekçilerin ücret ve maaşları olduğu yerde saymaya devam ediyor.
Merkez Bankası, 2010 yılının ilk enflasyon raporunda, 2010 yılı sonu enflasyon hedefini yüzde 70 olasılıkla orta noktasının yüzde 6.9 olmak üzere yüzde 5.5 ile yüzde 8.3 aralığında olacağını öngördü. Merkez Bankası, 2011 yılı sonunda enflasyonun orta noktasının yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.4 ile 7 arasında, 2012 yılı sonunda ise yüzde 4.9 olacağını hedefledi.


Merkez Bankası, 2009 yılının son enflasyon raporunda, 2010 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 5.4 olmak üzere yüzde 3.9 ile 6.9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin etmişti.
Merkez Bankası Durmuş Yılmaz, sigara, alkollü içecekler ve petrol ürünlerinde yapılan ÖTV artışının 2010 yılının tamamında enflasyonu yaklaşık 1 puan artırmasının beklendiğini açıkladı.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, ocak ayı ekonomi bültenini açıkladı.
Türkiye’de nüfus artış hızının yüksekliğinin net büyüme oranını azaltmakta olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Her yıl çalışma çağına yaklaşık 800 bin kişi girmektedir. Bu nedenlerle Türkiye hızlı büyümek zorundadır.
Diğer yandan, 2008 Krizi sonrası enflasyon ile işsizlik oranı arasındaki ilişki Keynesyen bir görünüm sergilemekte olup, kriz talep yönlü olduğundan bu doğaldır. Dolayısıyla krize talep yönlü çözüm yöntemleri ile çare aramak gerekir.
Bugüne kadar bu yöndeki çözüm paketleri yeterince güçlü ve sürekli olmamıştır. İşsizliğin azalması ve sanayinin toparlanması için talep yönlü politikalar gündeme alınmalı, kamu alt yapı yatırımları artırılmalıdır.”
Bu öneri karşısında bir çok iktisatçı, “Çalışanların sürekli yoksullaştığı durumda talep artışı nasıl gerçekleşecek” diyor.
AKP hükümeti yerli ve yabancı tekellerin ipine sarılarak ayakta durmaya ve Onların krizini işçi ve emekçi yığınların sırtına bindirerek, işin içinden kolayca çıkmayı hedefliyor. Bunun içindir ki Tekel, İtfaiye ve diğer işçi ve emekçi eylemlerine azgınca saldırıyor. Yoksulluğu ve sefaleti de yenmenin tek yolu örgütlenip mücadele etmek ve sermayenin ve AKP hükümetinin saldırılarına birleşik mücadele ile karşı durmaktır. Başka bir yoldan faşist baskı ve yoksulluğu yenmek mümkün olmayacaktır.
 
İlgili Bağlantılar
Haber Puanlama
Seçenekler
İlgili Konular

İşçi Memur

Üzgünüm, bu yazı için yorumlar aktif değil.
 
PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye