DHB ARŞİV SİTESİ
Ana Menü
Anket
BİR DEVRİMCİ NASIL OLMALIDIR
Mektuplar
Biz hep şunu sorarız kendi kendimize bir devrimci nasıl yetişmeli ve nasıl olmalı. hayatına nasıl yön vermeli. herkesin kafasındaki devrimci anlayışı yada o anlayışa giden yol yada yetiştirme tarzı farklı olabilir tabi (evrensel değerler dışında) bezim zihnimizde bir devrimci nasıl olmalı, nasıl yetişmeli sorusuna karşı yine kendimizce cevaplar bulmalıyız.
Tabiki bir devrimci nasıl olmalı defalarca açıklanmış konulardır. Ama yinede  bir kez daha özetlemek istedim. Akıl+hoşgörü+insan merkezli. bir devrimci nasıl olmalıdır.
1- Öncelikle akıl merkezli düşünmeli. Hayatına imanı yada inancı değil aklı ,zekası , kültürü , bilgisi yön vermeli. İnançı devrim ve sosyalizmdir, bilimdir alacağı kararlara bilim ve akıl esas olmalı ve aklın yol göstericiliğinde hareket etmeli. Bunun içinde sürekli okumalı ama okuduğu kişi kim olursa olsun o eseri ve fikri sorgulamalı ,eleştirmeli. Yani çok okuyan eleştiren ve düşünen kısacası aklı, bilgiyi, eleştiriyi öne alan bir kişi olmalı.
2- Bir devrimci düşüncesinden taviz vermeden ama hoşgörü içerisinde insanlarla diyalog kurmalı
3- Bir devrimci insanı merkez almalı; dini, milliyeti yada herhangi bir ırkı öne alarak devrimcilik yapmaya kalkışmamalı.Yani hristiyan devrimciler, müslüman devrimciler, Türk devrimciler yada kürt devrimcileri vs..yani belli bir ulus merkezli yada o tarz düşünsel yapı ile kurulan devrimcilik anlaşıyışı, miliyetçi sosyalizme dönüşebilirYani bu liste uzatılabilir ama bizce bu 3 madde çok önemli. Diyeceksiniz ki bunlar devrimcilerde yok mu? Elbetteki var. Gerçek devrimciler bu özelliklere sahiptir ama yeniden bambaşka bir devrimcilik arayışına girmeye çalışanlara karşı yazdım. Elbette söylediklerim yanlış olabilir, eksik olabilir...Bunlar benim benim öncelikler öne çıkarttığım dünyadamdaki devrimciliktir.
 Ankarada DHB Okuru Nermin
 
İlgili Bağlantılar
Haber Puanlama
Seçenekler
İlgili Konular

Mektuplar

Üzgünüm, bu yazı için yorumlar aktif değil.
 
PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.06 Saniye