DHB ARŞİV SİTESİ
Ana Menü
Anket
Ziyaretçi Yazıları

TÜRK-İŞİ'İN DAYANIŞMA VE ZAMLA

Gönderen:ZiyaretçiTürk-İş emek ve meslek örgütlerinin de davet edilmesiyle yaptığı toplantıda bir dizi miting kararı aldı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, "sürekli eylem" kararı çerçevesinde Türk-İş Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği tarih ve yerlerde diğer emek ve meslek örgütlerinin de davet edilmesiyle geniş katılımlı bir dizi miting düzenlenmesine karar verdi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun Konfederasyon Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başkanlar Kurulu bildirisini genel merkez önünde eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerine açıkladı. Kumlu, "Türk-İş göreve, genel greve" diye slogan atan işçilere, "görevdeyiz" yanıtını verdi.

Bu yılın çalışanlar açısından "tüm zamanların en kötü yılı" olduğunu ifade eden Kumlu, tüm bu yaklaşımların 2010'da da devam etmesi halinde Türkiye'deki toplumsal dengelerin daha da bozulacağı uyarısında bulundu.

Alınan zam kararlarının yeni yıla ilişkin umutların ilk günden kırılmasına neden olduğunu dile getiren Kumlu, geçim zorluğu içindeki halkın yeni zam kararlarıyla daha da bunaltılmaması gerektiğini kaydetti.

2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Yasası değiştirilmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının toplu sözleşme yetkisi alan sendikaların ilan ettiği iş kolları istatistiklerinde yöntem değişikliği yapmasının çalışma yaşamında kaos yaratacağını savunan Kumlu, bunun için öncelikle çalışma hayatını düzenleyen yasalarda değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Kumlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk-İş Başkanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümeti, işçilere ve onların sendikalarına karşı dostça yaklaşmaya ve onların istek ve taleplerine karşı duyarlı olmaya çağırmaktadır.

Eylemlerimiz 8 Ocak, 15 ocak, 22 ocak tarihlerinde 'çalışmama hakkımızı kullanarak' ve AK Parti il binaları önündeki kitlesel basın toplantılarımızla sürecektir. Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği tarih ve yerlerde diğer emek ve meslek örgütlerinin de davet edilmesiyle geniş katılımlı bir dizi miting düzenlenmesine karar vermiştir."


Gönderen:Ziyaretçi
JGHDFCG
 GDFHFG
HGFH
GFJ
Gönderen:Ziyaretçi
  1. GERİLAN Bu başlığın Devamına Yazı Ekle!Ziyaretçi yazıları Ana Sayfasına Dön


 
PHP-Nuke
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye